Pazar, Ocak 10, 2010

Çılgınlar gibi Farmville oynamak Zynga'ya yarıyor!

65 milyon kullanıcısı olan sanal çiftçilik oyunu FarmVille’i üreten şirketin (Zynga Inc.) değeri 1 milyar dolara çıktı.

Facebook’ta 75 milyon aktif aylık kullanıcısı olan sanal çiftçilik oyunu FarmVille’i üreten şirketin değeri yaklaşık olarak 1 milyar Dolara çıktı.


TÜRKİYE'DE DE OYNAMAYAN KALMADI!
Sosyal arkadaşlık sitesi Facebook’ta aylık aktif olarak 75 milyon kişi tarafından oynan sanal çiftçilik oyunu “FarmVille”, üretici şirketi olan Zynga Inc.'i ihya etti. Aynı sitede oynanan “Mafia Wars” isimli oyunun da sahibi olan Zynga Inc. şirketinin şu an halka açılsa piyasa değerinin 1 milyar doları aşacağı belirtildi. Türkiye’de de milyonlarca kişi tarafından oynanan FarmVille ücretsiz. 52.5 milyonla dünyada en çok satan oyun konsolu Nintendo’yu bile 5 ay gibi kısa bir sürede geride bırakan oyunda tarla ekerek para kazanılıyor. Hasattan elde edilen para ile tarla büyütülüyor, ağaç, hayvan, dekorasyon malzemeleri ve araç gereç alınabiliyor. (Hala bilmeyen varsa :-P )

5 DOLAR VEREN OYUN PARASI (FV CASH) ALIYOR VE ÖZEL İÇERİKLİ ÜRÜNLERİ SATIN ALABİLİYOR
Ancak sitedeki bazı ürünler kazanılan deneyimler sayesinde seviye atladıkça biriken ya da gerçek para karşılığı alınan "FV CASH" denilen “gerçek” paralarla alınabiliyor. 5 dolar karşılığında 25 FV CASH doları satın alanabiliyor. Oyunda yavru hindi 7, Türk bayrağı ise 16 FV dolarına satılıyor.

Zynga Inc.'in oyunları bu yıl 210 milyon dolar ciroya ulaştı, 2010’da şirketin cirosunun 355 milyon dolara yükseleceği belirtildi. Zynga CEO’su Mark Pincus, “Şirketi borsaya açmak gibi bir niyetimiz yok!” dedi.

Zynga Inc.'in diğer popüler oyunları arasında "Mafia Wars", "Cafe World", "Dragon Wars", "FishVille", "PetVille", "Fashion Wars" gibi oyunlarda bulunuyor.

Daha fazla bilgi için Zynga Inc.'in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

facebook'ta paylaş!