Salı, Kasım 24, 2009

Netbook dünyasına iddaalı giriş : Chrome OS

İnternette gezinmeyle alakalı hemen her alt sektörün liderliğine oynayan Google, Netbook'lar için geliştirdiği açık kaynak kodlu ve ücretsiz Chrome işletim sistemini tanıttı. Google, 2010 yılının ikinci yarısında özel üretim bilgisayarlarda görülmeye başlayacak sistemin <çok hızlı> olacağını iddia ediyor.

Firmanın ürün geliştirmeden sorumlu genel müdür yardımcısı Sundar Pichai, Chrome OS yüklü netbookun açma düğmesine basılmasından sadece 7 saniye sonrade çalışır duruma geçeceğini söyledi. “Bir televizyon gibi olmasını istiyoruz. Açma düğmesine basıldığı anda internete bağlı şekilde kullanıma hazır olmalı.” diye konuşan Pichai, sistemin sabit diskli(HDD) değil , solid-state(SSD) veya flash bellekli(USB bellek) Netbook'larla çalışacağını belirtti.


Yeni işletim sisteminin internet odaklı ve hızlı olması elbette bazı fedakarlıklar istiyor. Basın toplantısında açıklanan bilgilere göre sistemin yüklü olacağı Netbook'larda tüm uygulamalar, güncellemeler ve bilgi depolama ihtiyaçları web-tabanlı olarak gerçekleşecek. Yani kullanıcı, sabit diski olmayacağı için geniş dosyalarını, klasörlerini, fotoğraflarını vs. bilgisayarında muhafaza edemeyecek.

EN İDDİALI ‘CLOUD COMPUTING’ PROJESİ
İlk bakışta dezavantaj gibi görünse de dosyaların bilgisayarda depolanmama meselesine Google sunucu(Server) çözümü getiriyor. Buna göre kullanıcının tüm dosyaları Google sunucuları üzerindeki kişisel alanda(Personal Space) toplanıyor ve kullanıcının dosyalarında yaptığı bütün değişiklikler aslında ve anında sunucuda gerçekleşiyor.

Başka deyişle adı verilen web-tabanlı bilgi ve uygulama depolama/kullanma servislerinin en iddialısı olarak da nitelendirilebilecek sistem, Chrome OS yüklü Netbook sahiplerinin sabit disk olarak Google’da kendilerine ayrılan sunucu alanını kullanacakları anlamına geliyor.

Böylece kullanıcı netbookunu kaybetse bile, yeni bir netbooktan kullanıcı adı ve şifresiyle bağlandığı anda tüm eski masaüstü, uygulamalar ve dosyalar anında elinin altında olacak. Netbookun internete bağlı olmadığı zaman da bazı yazı, hesaplama ve oyun uygulamaları çalışabilecek.

Google’ın Netbook üreticileriyle görüşmeleri sürdürdüğü ve yeni sistemin yüklü olacağı Netbook'ların büyük ihtimalle Google OS markası taşıyacağı söyleniyor.

Haberin orjinaline ulaşmak için ntvmsnbc.com

Hiç yorum yok:

facebook'ta paylaş!